Pouť do jihozápadní Francie

Pouť do jihozápadní Francie

21. září - 2. října 2024

Informace ke stažení v PDF

Tato stránka obsahuje informace o pouti do jihozápadní Francie, která se uskuteční 21. září - 2. října 2024 a je pořádána pro farníky pražských římskokatolických farností u kostela Panny Marie Královny míru, Praha-Lhotka a u kostelů sv. Mikuláše a sv. Václava, Praha-Vršovice, ale dle kapacitních možností se jí mohou účastnit i zájemci mimo tyto farnosti.

Duchovní doprovod pouti: P. Stanisław (Stašek) Góra
Příprava pouti: prof. dr. Luděk Kučera (tel. 722 410 369, [email protected])

Přihlášky a organizační záležitosti: ing. Hana Kučerová Rechnerová (tel. 721 444 323, [email protected]), Olga Polanská (tel. 604 208 771, [email protected])

Předpokládaná cena: 23.000 Kč

Stručný itinerář
Naším cílem je okruh v jihozápadní Francii, který začíná a končí v Avignonu.

Celou cestu pojedeme autobusem z Prahy; cestou do Avignonu uděláme zastávku s přenocováním v Bergheimu (vinařské městečko v Alsasku) a pak se krátce zastavíme v Beaune (centrum Burgundska), v Cluny (kde byl v roce 910 založen významný benediktýnský klášter) a ve Vienne (římský chrám Augusta a Lívie).

Cestou zpět do Prahy zajedeme k románské katedrále z 12. století ve Vaison-la-Romaine, uděláme zastávku s přenocováním v Quincié-en-Beaujolais a bude možnost také krátkých zastávek v Ženevě, Lausanne, Kostnici a Mnichově.

Hlavní místa v okruhu budou Avignon, kde v době Karla IV. sídlil papež, o jeho mostě zpívá známá francouská písnička (a je významným místem vinařské oblastí Côtes du Rhône), prehistorické jeskyně s nádhernými nástěnnými malbami Point d'Arc-Chauvet (stáří asi 30.000 let) a Lascaux (asi 20.000 let), poutní místo Rocamadour se známou soškou černé Madony (Vierge Noire), přístavní město Bordeaux, proslavené především okolními vinicemi (přespíme v Saint Émilion, proslulém vinařském městečku), navštívíme Lurdy, které netřeba představovat, podíváme se do nejznámějšího pyrenejského údolí Cirque de Gavarnie, v Toulouse se podíváme do muzea společnosti Airbus, zajedeme do starého města Albi s opevněnou katedrálou, které bylo centrem katarů nebo albigenských, jejichž učení bylo označeno za herezi, nevynecháme opevněné a nikdy nedobyté středověké město Carcassone a římský viadukt Pont du Gard a antické památky v městech Montpellier, Nîmes a Arles.

Památky UNESCO, které navštívíme:
Historické centrum Avignonu, Římské divadlo v Orange, Jeskyně údolí Vezere (Lascaux), Centrum Bordeaux, Město Albi, Opevněné město Carcassone, Římské památky v Arles, Římský viadukt Pont du Gard, Jeskyně Point d'Arc - Chauvet, objevená nedávno, v seznamu UNESCO zatím není, ale jistě se tam dostane.

Známé vinařské oblasti, které navštívíme:
Alsace (Bergheim), Burgogne (Beaune), Côtes du Rhône (Avignon), Bordeaux (Saint Émilion), Beaujolais (Chirouble a Quincié-en-Beaujolais)

Odhadované ceny
Doprava autobusem 7000
Ubytování v hotelech 10000
Společné večeře 2000
Vstupy 2500
Rezerva 1500

Podrobný itinerář pouti

Datum Program Ubytování
So 21. září Odjezd z Prahy
zastávka v Norimberku